Nr. 10 - Salt Creek Lick Road
Flickr bruger: Kyle PearsonStartsted: Nineveh, IN
Afslutning af placering: Gnaw Bone, IN
Længde: 18 miles
Bedste sæson at køre: Alle
Se dette drev på Google Maps
Selvom Salt Creek Road er brolagt, må du ikke forvente, at veje, der slukker for at være andet end grus på denne rute gennem en meget landlig del af Indiana. Når det kommer til visuel appel, er rejsende imidlertid glade for de hyppige seværdigheder i gamle almindelige butikker, gamle familiebedrifter og lignende. Bargain hunters vil især nyde et stop i den mærkeligt navngivne Gnaw Bone, der er hjemsted for tre loppemarkeder.
Nr. 9 - South Nineveh Road
Flickr-bruger: J. Stephen ConnStartsted: Franklin, IN
Afslutning af placering: Nashville, IN
Længde: 28 miles
Bedste sæson at køre: Alle
Se dette drev på Google Maps
Der kan være hurtigere ruter på interstate mellem byerne Franklin og Nashville, men der er ikke en med bedre natur end den på South Nineveh Road. Vind afslappet gennem Indiana's landskab, fuld af trækantede portioner og øjenkampede landbrugsarealer. Engang i Nashville, tag tid til at gennemse de mange kunstgallerier og butikker for usædvanlige skatte.
Nr. 8 - Indiana SR450
Flickr bruger: Adam SchweigertStartsted: Bedford, IN
Afslutning af placering: Shoals, IN
Længde: 28 miles
Bedste sæson at køre: Alle
Se dette drev på Google Maps
Denne rute slanger langs den nordlige side af den hvide flod, der giver rigeligt med udsigt over vandet og chancerne for at fiske efter ørreder eller bare afkøle med en svømmetur. Gå ikke glip af billedmulighederne i Shoals at Jug Rock, den største fritstående bordrockformation øst for Mississippi-floden. Nær Williams ligger en overdækket bro ved dæmningen, og vandreturen i Indian Springs er førsteklasses.
Nr. 7 - Motorcykel Madness
Flickr-bruger: Joe FloodStartsted: Etna Green, IN
Afslutning af placering: Winamac, IN
Længde: 47 miles
Bedste sæson at køre: Alle
Se dette drev på Google Maps
Dette drev, der stort set følger rute 10, er en favorit blandt lokale motorcykelklubber til weekendruter, og det ender i Etna Green, som igen ender ved Kertings Harley Davidson og Motorcycle Museum i Winamac. Stop over på Bass Lake på vej til at strække ben eller tag en dukkert i de varmere måneder. Den to-vejs vej er for det meste lige med en lejlighedsvis kurve og passerer gennem bølgende bakker og dejlige landbrugsarealer.
Nr. 6 - Indiana's Historic Pathways South Spur
Flickr bruger: CathyStartsted: Vincennes, IN
Afslutning af placering: Louisville, IN
Længde: 135 miles
Bedste sæson at køre: Alle
Se dette drev på Google Maps
Skære gennem Hoosier National Forest og forbi talrige steder af historisk interesse, South Spur af denne naturskønne drev er en god måde at tilbringe en dag og udforske regionen. Vandreture nogle af de mange skovstier, og overveje at tjekke ud Potts Creek Rockshelter Arkæologiske Site, hvor Archaic, Woodland og Paleo-Indian Indianere en gang oprettet lejr. I New Albany er det historiske centrum fuld af specialbutikker at gennemse.
Nr. 5 - Lincoln Highway
Flickr-bruger: Joey Lax-SalinasStartsted: Dyer, IN
Afslutning af placering: Townley, IN
Længde: 188 miles
Bedste sæson at køre: Alle
Se dette drev på Google Maps
Selv om hele denne motorvej, der er opkaldt efter vores 16. præsident, faktisk strækker sig ind i New York, giver Indiana-delen en ideel måde at tur staten til dagen eller på en weekendrejse. Langs vejen skal du stoppe med at se en af de stående stalde, som Chapmans moderne lejr i Fort Wayne, som var forstadier til moteller til rejsende. I Ligonier, gå ikke glip af visning af antikke bygninger som 1889 Ahavas Sholom Temple og 1930 Luckey Hospital Museum.
Nr. 4 - Whitewater Canal Scenic Byway
Flickr bruger: Karen StarkeyStartsted: Lawrenceburg, IN
Afslutning af placering: Hagerstown, IN
Længde: 67 miles
Bedste sæson at køre: Alle
Se dette drev på Google Maps
Med spektakulær udsigt i efteråret med skiftende farver på blade men smukke hele året, er denne rute, der regelmæssigt følger Ohio-floden præget af bølgende bakker og små byer. Mulighederne for vandrekreativ vifte er i overflod i Brookville, hvor East og West Forks of Whitewater River møder. Cambridge City er en anden populær pause i rejsen på grund af den vifte af antikvitetsforretninger at udforske der.
Nr. 3 - Ohio River Scenic Byway
Flickr-bruger: Joey Lax-SalinasStartsted: Clarksville, IN
Afslutning af placering: Greendale, IN
Længde: 92 miles
Bedste sæson at køre: Alle
Se dette drev på Google Maps
Denne rejse langs Ohio-floden går gennem en landlig del af staten, fuld af landbrugsjord og udendørs eventyr. I Louisville må du ikke gå glip af muligheden for at kano til Falls of Ohio State Park, stedet for 390 millioner år gamle fossile senge. I Rising Sun skal en zipline-tur gennem træernes toppe få hjertefrekvensen for alle deltagere op og ned.
Nr. 2 - Historisk National Road
Flickr-bruger: Daniel McLeanStartsted: Terre Haute, IN
Afslutning af placering: Richmond, IN
Længde: 152 miles
Bedste sæson at køre: Alle
Se dette drev på Google Maps
Denne del af den historiske National Road, der spænder mellem Vandalia, Illinois og Cumberland, Maryland skærer lige gennem hjertet af Indiana. Stop i det lille samfund af Philadelphia for at se sine historiske bygninger, herunder Rufus og Amanda Black House, et velbevaret italiensk bondgård. Lige øst for Cumberland, kig på Ron Sanders restaurerede 1800-tømmerhytte, hvor Henry Ward Beecher er rygter om at have opholdt sig.
Nr. 1 - Indiana's Historic Pathways North Spur
Flickr-bruger: Amy V. MillerStartsted: Vincennes, IN
Afslutning af placering: Aurora, IN
Længde: 163 miles
Bedste sæson at køre: Alle
Se dette drev på Google Maps
North Spur af denne ikoniske drev er langt længere end sin sydlige relative, krydser tværs over den sydlige del af staten og passerer en vifte af historiske steder. Stop i Seymour for at turnere Freeman Field Airfield Museum for at kvæle op på regionens militære og luftfartshistorie, herunder et kig på den restaurerede luftfartsbrandmotor. I Aurora, nær afslutningen af rejsen, er Hillford Victorian House Mansion og Veraestau Historic Site populære stoppested.